Certificeret Risk Manager – online certificeringsforløb

Kursusbeskrivelse

Dette certificeringsforløb er relevant for medarbejdere i den finansielle sektor, der ønsker en bred og dyb forståelse for de værktøjer, der anvendes til styring af risici. Du lærer hvordan man måler og styrer markedsrisiko, kreditrisiko, likviditetsrisiko og operationel risiko. Forløbet består af tre moduler, og du vil blive bedt om at løse opgaver undervejs. Efter det sidste modul kan du tage en eksamen og dermed blive Certificeret Risk Manager.

Dette forløb tilbydes også som et fysisk certificeringsforløb.

Hvordan foregår online kurset?

Certificeringsforløbet gennemføres som e-learning på vores digitale læringsplatform. Undervisningen kombinerer indtalte præsentationer, videoer med tavlegennemgang, Excel-øvelser, quizzer og læsestof, så du kan lære i dit eget tempo – når og hvor det passer dig.

Du skal afsætte ca. 2 arbejdsdage til hvert modul, inklusive opgaveløsning og eksamen – i alt ca. 6 arbejdsdage. Du har 6 måneders adgang til kurset.

Kursusindhold

Modul 1 Markedsrisiko – måling og styring

Fundamental Review of the Trading Book
Value at Risk
Delta Normal Approach
Historisk simulations-baseret VaR
Delta VaR, Komponent VaR og Incremental VaR
Varighed og nøglerentevarighed
Kapitalkrav til markedsrisiko
Græske nøgletal
Simpel, eksponentielt vægtet glidende gennemsnit og GARCH-volatilitet
Stresstesting og backtesting

Modul 2 Kreditrisiko – måling og styring

Kreditrisikomodellering
Kapitalkrav
Styring med kreditderivate
KMV Moody’s
CreditMetrics
CreditRisk +
Modpartsrisiko
CVA, DVA, FVA og BCVA
Stresstesting

Modul 3 Operationel risiko og likviditetsrisiko

Styring af Operationel risiko
Key Risk Indicators
Heat Maps
Operational Risk Self Assessment (ORSA)
Opbygning af tabsdatabase
Brug af eksterne data
Mitigation af risici
Kapitalkrav til operationel risiko (Basic Indicator-modellen, Standard-modellen og Advanced Measurement Approach)
Likviditetsrisikostyring
BIS-anbefalinger
Gap analyse
Additional Liquidity Monitoring Metrics (ALMM)
Net Stable Funding Ratio
Liquidity Coverage Ratio
Funding analyse
Stresstesting
Hvad lærte vi af finanskrisen
Markedslikviditetsrisiko

Hvem henvender kurset sig til?

Alle medarbejdere og ledere, der ønsker et bredt og dybt kendskab til de metoder, der anvendes i den finansielle sektor til at styre risici; herunder:

– Intern revision
– Risk managers
– Controllers
– Finansielle myndigheder
– Analytikere
– Treasurers
– Middle office
– Compliance
– Middle Office
– Account Manager
– Front Office
– IT-medarbejdere

Forudsætninger

Uddannelsen kræver, at du har en forståelse af risikostyringsproblematikkerne på introducerende niveau.

Se eksempel fra undervisningen - om Value at Risk og Expected Shortfall

Anmeldelser af dette kursus (5)

02 sep 2026

Certificeret Risk Manager - online kursus

Emner, som normalt kan virke forvirrende eller mangle kontekst, blev særdeles godt forklaret vha. eksempler, grundig gennemgang og gode forklaringer undervejs.

Cornelius Feldt

28 dec 2024

Certificeret Risk Manager - online kursus

5/5

Mads Reimer Andersen

GrønlandsBANKEN

23 maj 2024

Certificeret Risk Manager - online kursus

Meget passende til mit arbejde. Genialt koncept så det kan tilpasses mit tempo, og når jeg har tid. Instruktøren har imponerende evner foran en tavle. Han gik næsten aldrig i stå i ret omfattende gennemgange, stærkt.

Brian Smedemark

Banknordik

28 aug 2023

Certificeret Risk Manager - online kursus

5/5

Jørgen Nellemose

Clarity Consult

03 aug 2023

Certificeret Risk Manager - online kursus

Det fungerede virkelig godt at tage kurset online - bedre end forventet. Materialet og videoerne er rigtig gode og pædagogiske. Det er godt, at der er testspørgsmål i de enkelte moduler.

Hallur Poulsen

Betri Trygging

Instruktør på dette kursus

Jørgen Just Andresen

Jørgen Just Andresen

Jørgen er adm. direktør og stiftede Financial Training Partner A/S i 2002.

Han har mange års undervisningserfaring fra Financial Training Partner og som chefkonsulent i SimCorps kursusafdeling, hvor han startede i 1996. Før SimCorp arbejdede han i Danske Bank med salg og analyse af obligationer.

Jørgen arbejder desuden som ekstern lektor på CBS (Copenhagen Business School), hvor han blev kåret som årets underviser på HD, Finansiel Rådgivning.

Han er forfatter til bøgerne Finansiel Risikostyring og Finansielle Derivater udgivet på Djøf Forlag.

Han er uddannet cand.merc.int og HD(R)

Jørgen underviser i Derivater, Risikostyring, Porteføljestyring og Fixed Income

Tilmeld dig her

    Faktura skal sendes til (hvis anden person end dig)